Nowy 2019 Rok

Znalezione obrazy dla zapytania nowy rok 2019 zdjecia

          Szczęśliwości i miłości w Nowym 2019 Roku!

Zwyczaje noworoczne w Polsce:
  • Nowy Rok – nowy etap
Do dziś wierzy się, że jeśli chcemy się pozbyć przykrych wspomnień, to najlepiej spisać je na kartkach, a następnie spalić. Ogień rozpalany w Sylwestra oznacza symboliczne oczyszczenie i zapomnienie. Jednak pamiętajmy, że w Sylwestra nie należy robić porządków w domu, ponieważ w ten sposób możemy „wymieść” szczęście z naszego życia. 
 Huczne pożegnanie
Żegnanie starego roku zazwyczaj spędzano na hucznych zabawach. W niektórych rejonach Polski kolędowano także w noc sylwestrową. Kaszubska tradycja nakazywała wypędzenie starego roku poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami oraz klekotkami. Im głośniej i radośniej zachowywano się tej nocy, tym szczęśliwszy miał być kolejny rok. Warto dodać, że dopiero w XIX wieku w zaborze austriackim i pruskim pojawił się zwyczaj noworoczny, który polegał na organizowaniu wystawnych imprez sylwestrowych oraz balów, który stał się powszechny w całym kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
 Gwarancja pomyślności
Od wieków wierzono, że od tego, jak spędzimy sylwestrowy dzień i noc zależy nasze szczęście w Nowym Roku. Na Podhalu obfitość miały zapewnić kieszenie pełne drobnych monet. Wrzucano je także do miski z wodą podczas wieczornej kąpieli. Powodzenie w sprawach finansowych ma również zapewnić noszenie przez cały rok w portfelu łusek z wigilijnego karpia. 
 
Wróżby miłosne
Sylwester to także okazja dla panien do wróżenia, czy będą miały powodzenie u płci przeciwnej. Włożenie czegoś nowego w sylwestrową noc oraz szczególne zadbanie o wygląd miało zagwarantować miłosne podboje. W wielu regionach popularny był zwyczaj pieczenia specjalnego ciasta, które gwarantowało pomóc w znalezieniu męża. Wierzono także, że pierwsze imię usłyszane przez pannę po północy jest imieniem jej przyszłego wybranka. Sylwester to także początek karnawału, w którym wiele panien stawiało pierwsze kroki na balach, które były okazją do poznania odpowiedniego kandydata. 
    
Noworoczny zwyczaj  przepowiednia

A jak sprawdzić, co czeka nas w Nowym Roku? Wystarczy przyjrzeć się bąbelkom w szampanie. Duże, chaotyczne bąbelki oznaczają czas pełen zmian, niespodziewanych wydarzeń i romansów. Drobne, łagodnie unoszące się ku górze kieliszka przepowiadają zdrowie i stabilizację. A jeśli pierwszą osobą goszczącą w naszym domu w Nowym Roku jest mężczyzna, to rok będzie szczęśliwy. Wierzono, że kobiety przynoszą pecha, dlatego zazwyczaj to w mężczyźni wychodzili składać życzenia noworoczne sąsiadom. W zamian za wizytę, otrzymywali słodki poczęstunek. 
Zwyczaje noworoczne na świecie:

Włochy

W Nowy Rok Włosi wyrzucają przez okno stare i nieużywane rzeczy. Wierzą, że w ten sposób pozbywają się wszelkich problemów, z którymi borykali się w ubiegłym roku. We Włoszech soczewicę uważa się za symbol obfitości . Dlatego o północy często podaje się zupę lub gorące danie z soczewicy. W słonecznej Italii szczęście w Nowym Roku ma zagwarantować czerwona bielizna.  Jeśli chodzi o sam Nowy Rok, to we Włoszech należy zwrócić uwagę na pierwszą spotkaną na ulicy osobę – jeśli będzie to starzec (i najlepiej garbaty!), to przyniesie Wam szczęście, jeśli dziecko lub ksiądz – uważajcie na siebie w przyszłym roku, bo zwiastują nieszczęście. No i trzeba wyjść z domu z drobnymi w kieszeni – jeśli podaruje się je biednemu lub żebrakowi, to zasłuży się na pomyślność w nowym roku

Grecja

Jeśli Grecy są zapraszani na imprezę sylwestrową do domu znajomych, zazwyczaj umieszczają przy drzwiach kamień. Im więcej kamieni, tym więcej pieniędzy będzie miał gospodarz w Nowym Roku.

Kuba

Mieszkańcy wyspy napełniają przed Nowym Rokiem wszystkie naczynia w domu wodą, a następnie wylewają ją przez okno, życząc staremu pomyślnej drogi.

Panama

Mieszkańcy starają się na Sylwestra zrobić jak największy hałas w każdy możliwy sposób, aby wprawić się w dobry noworoczny nastrój.

Szwecja

Z kolei Szwedzi mają w zwyczaju tłuc naczynia przy drzwiach swoim znajomych, co ma przynosić szczęście. Podobny zwyczaj stosują w niektórych regionach Polski nasi rodacy przy okazji zaślubin.

Szkocja

Szkoci w noc sylwestrową toczą ulicami podpalone beczki. Zwyczaj ten symbolizuje spalenie minionego roku.

Anglia

 W Anglii o północy otwiera się (w domach) tylne drzwi, aby „wypuścić stary rok”, a także prosi się pierwszego dostrzeżonego ciemnowłosego mężczyznę, aby wszedł przez frontowe drzwi, wnosząc ze sobą chleb (symbolizujący pożywienie), sól (symbolizującą pieniądze) i węgiel (symbolizujący ciepło). W Wielkiej Brytanii (ale i w Irlandii, Kanadzie czy USA) również popularne są kąpiele morsów, podczas których często zbiera się pieniądze na cele charytatywne.

Francja

Ten kto znajdzie ziarenko fasoli w noworocznym cieście nazywany jest "królem fasoli" i dzięki temu mają się spełnić wszystkie jego życzenia. Zwyczajem noworocznym we Francji jest też wręczanie drobnych podarków  dzieciom oraz osobom, które wykonują dla nas drobne usługi (kominiarzom, śmieciarzom itp.). I wiadomo – we Francji nie może obejść się bez tradycyjnego posiłku, a taką rolę w Nowy Rok spełnia pasztet z gęsich wątróbek i indyk w kasztanach.

Hiszpania

Hiszpanie mówią, że nowy rok będzie szczęśliwy, jeśli zje się 12 winogron, kiedy zegar odlicza ostatnie sekundy do północy (jedno winogrono na sekundę). Najlepiej jest wtedy stać na lewej stopie – tak aby w Nowy Rok wejść z impetem, czyli „prawą nogą”. Jeśli do kieliszka wrzucimy ziarenko soczewicy, to nie musimy się martwić o brak pożywienia w Nowym Roku. Wszyscy ubierają kreacje w kolorze białym, co symbolizujące spokój i pomyślność w nowym roku.

Bułgaria

Kiedy wszyscy goście zebrali się już w pomieszczeniu, gasi się światła na 3 minuty, które przeznaczone są do sekretnych pocałunków. 

Komentarze